O spánku

Lieky na spanie nie sú vhodné ako prvá voľba pri liečbe nespavosti

Lieky na spanie sú žiaľ často predpisované pri problémoch so spánkom. V drvivej väčšine pacientov sú prvým smerom, kam sa ich lekár uberá. Dlhodobé používanie liekov na spanie však nie je bezpečné ani zdravé. Je to najmä preto, pretože lieky na spanie neriešia príčiny nespavosti. Problém s nespavosťou len prekrývajú. Časom preto človek potrebuje stále vyššiu dávka, môže vzniknúť aj závislosť. Lieky na spanie preto nie sú vhodné ako primárna liečba nespavosti.

Nepríjemné na liekoch na spanie sú ich vedľajšie účinky, ktoré sa objavujú najmä na druhý deň:

  • zhoršené kognitívne schopnosti
  • pocit únavy
  • znížené množstvo REM spánku
  • parasomnie, spánkové amnézié (písanie správ v spánku, jedenie v spánku, zároveň si to človek na druhý deň nepamätá)
  • zvýšenie riziko rozvoja demencie, Alzheimerovej choroby
  • zvýšené riziko úrazu v noci, ale aj na druhý deň, riziko autonehôd z nepozornosti
  • a mnohé ďalšie.

Lieky na spanie nie sú vhodné pre ľudí s chronickými ochoreniami pľúc ako napríklad astma, chronické obštrukčné ochorenie pľúc. Môžu spôsobiť spomalenie dýchania, čo môže viesť k zlyhaniu dýchania.

U ľudí s ochoreniami pečene sa môže stať, že liek na spanie bude telo dlhšie metabolizovať, čo môže spôsbiť „oneskorené vypršanie účinku“ a teda dlhší útlm.

U seniorov špeciálne môžu lieky na spanie spôsobovať závrate, zmätenosť a zvýšiť riziko úrazu.

Preto, ak trpíte nespavosťou, pokúste sa hľadať skôr nemedikamentózne riešenia. Spánkové poradenstvo pre dospelých Spánkového inštitútu vám pomôže zlepšiť váš spánok a zbaviť sa nespavosti bez liekov. Dokonca sa môžete postupne zbaviť aj liekov na spanie. Poradenstvo je zalozené na princípe kognitívno behaviorálnej terapie, ktorá je vedecky potvrdeným a efektívnejším spôsobom liečby insomnie ako lieky na spanie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *