O spánku

Prečo neviem zaspať?

Problematické zaspávanie môže byť krátkodobé, ale aj dlhodobé. Krátkodobé problémy so zaspávaním môžu súvisieť so stresom, chorobou, prípadne inými starosťami, ktoré v určitom období zamestnávajú vašu myseľ. Takéto krátkodobé problémy môžu pominúť. Tieto problémy však môžu prerásť aj do chronickej insomnie, teda chronického problému so zaspávaním. Vtedy sa mnohí pýtate: „Prečo neviem zaspať?“.

Ak však trpíte dlhodobo s problémami so zaspávaním, problém už bude niekde inde. Niekoľkohodinové ležanie v posteli, každý večer dokáže byť nesmierne frustrujúce. So zaspávaním a spánkom sa následne začína spájať úzkosť zo zaspávania. Do postele ide človek často s obavou, ako dlho to zase bude trvať. Mozog zmení svoje nastavenie a posteľ si prestáva spájať so spánkom, ale s bdením.

Chronickou insomniou trpí veľké množstvo ľudí po celom svete. Mnohí majú pocit, že vyskúšali všetko. Od redukovania svetla pred spaním, po dychové cvičenia. Avšak častokrát nevyskúšali CBT-I, kognitívno behaviorálnu terapiu pre insomniu. Je zlatý štandard pre liečbu nespavosti. Skvelé je, že sa pri terapii nevyužívajú lieky a účinky sú dlhodobé.

Ak trpíte chronickou nespavosťou a máte problém so zaspávaním, častým nočným budením, dlhým nočným bdením, či skorým ranným vstávaním, táto forma spánkového poradenstva je pre vás vhodná a pomôže vám.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *