Metodológia
Cieľom nášho prieskumu bolo kvalitatívne zhodnotiť spánok Slovákov. Pri vyhodnotení sme sa zamerali na vnímanie spánku všeobecne a aj na spánok ľudí trpiacich nespavosťou (insomniou).
Pri vyhodnotení prieskumu sme pracovali so základnými empirickými vedeckými metódami, akými je analýza a syntéza, metóda porovnávania a zovšeobecnenia pre kvalitatívne zhodnotenie spánku Slovákov. Získané dáta sme vyhodnocovali použitím metód deskriptívnej štatistiky.
Do prieskumu sa zapojilo celkovo 2607 Slovákov. Pri vyhodnocovaní sme súbor očistili o chybne vyplnené dotazníky, čím nám ostalo 2350 respondentov. V prieskume sme sa dopytovali, ako hodnotia Slováci subjektívne svoj spánok.
A aký je spánok Slovákov?
Respondenti hodnotili svoj spánok známkami od 1 do 5, pričom platilo, že stupnica je rovnaká ako v škole.
Len traja zo 100 ľudí hodnotia svoj spánok ako výborný. Oproti tomu až 77% opýtaných Slovákov nebolo so svojim spánkom spokojných a ohodnotili ho známkou 3, 4 a 5.
Každý desiaty Slovák dokonca hodnotí svoj spánok známkou 5.
Medzi spokojnosťou spánku mužov a žien neboli vo všeobecnosti nejaké výrazné rozdiely. Naopak rozdiel sme si mohli všimnúť vzhľadom na dosiahnuté vzdelanie. Slováci s ukončeným vysokoškolským vzdelaním 2. a 3. stupňa sú so svojím spánkom spokojnešjší.
Spánkové problémy Slovákov
Dôvodom nekvalitného spánku je problém so zaspatím, prerušovaný spánok, nočné bdenie alebo nedostatočne dlhý spánok a skoré ranné vstávanie.
Časté nočné budenie je problém, ktorí Slováci vnímajú najčastejšie. Len 3 z 10 Slovákov spia v noci neprerušovanie. Naopak takmer 30% Slovákov sa v nocí budí viac ako 3x a 40% Slovákov 1 alebo 2krát za noc. Častejšie budenie je prítomné vo vekovej kategórii 40-50 rokov a 51-65 rokov. Takmer 37% Slovákov popisuje, že sa budia veľmi unavení a to aj napriek dostatočne dlhému nočnému spánku (resp. času strávenom v posteli). Tretím najčastejším problémom je dlhé zaspávanie, ktoré popisuje 42% Slovákov. Insomnici vnímajú častejšie problémy so spánkom, ako Slováci vo všeobecnosti. Treba tiež doplniť, že viac ako 2 problémy má takmer 40% Slovákov.
Vplyv spánku na fungovanie počas dňa
Spánok a jeho nedostatok reálne vplýva na nás, na našu prácu, naše vzťahy, našu náladu. Rovnako aj v našom prieskume si až 50% Slovákov uvedomuje a aj potvrdilo, že to ako spia, má vplyv na ich prácu, okolie a partnerský život.
7 z 10 Slovákov po zlej noci priznáva, že nemá na druhý deň energiu a cítia únavu.
Nespavosť – insomnia
Prirodzene sa v našom živote objavia momenty, kedy vnímamé náš spánok ako problematický. Kedy sa už ale jedná o nespavosť?
Veľmi zjednodušene môžeme nespavosť definovať ako problém s dlhým zaspávaním (viac ako 30 minút), častým nočným budením, dlhým nočným bdením (viac ako 30 minút), skorým ranným vstávaním, pričom človek pocituje na druhý deň únavu.
Nespavosť sa odzrkadľuje aj na fungovaní človeka počas dňa. Konkrétne ide o únavu, zhoršenú pamäť a podráždenosť. Neexistuje jediná preukázaná príčina nespavosti a poruchy nespavosti sa často môžu vyskytnúť popri iných zdravotných problémoch.
O insomnii hovoríme vtedy, ak človek subjektívne nie je spokojný so svojím spánkom, popisuje niektorý z problémov so spánkom: veľmi dlhé zaspávanie, časté nočné budenie, dlhé nočné bdenie, skoré ranné vstávanie. Zároveň sa problémy so spánkom objavujú viac ako 3 mesiace a to 3 a viac krát počas týždňa. V prípade ľudí, ktorí ako jediný problém uvádzajú, že sa v noci často budia, musí platiť, že je to 3x a viac. V prípade, ak jediným problémom so spánkom je dlhé zaspávanie, musí byť splnené, že osoba zaspáva viac ako 30 minút.
Ľudia trpiaci insomniou sa v noci budia oveľa častejšie (54%) a rovnako je pre nich prolematickejšie v noci zaspať (cca 42%). Častejšie uvádzajú viaceré spánkové problémy súčasne (67%). Z nášho prieskumu vyplynulo, že každý štrvtý Slovák trpí insomniou (nepsavosťou), pričom insomnia viac postihuje ženy ako mužov.
Ako zlepšiť spánok
Slováci, ktorí vnímajú, že majú so spánkom problém, by radi svoj spánok zlepšili. Pri snahe o zlepšenie spánku 17% ľudí trpiacich insomniou užíva lieky alebo doplnky s cieľom skvalitniť spánok. Najčastejšie po suplementoch a liekoch siahajú ľudia trpiaci insomniou vo veku 51-65 rokov takmer 40% (38,71%) – takmer 4 z 10 ľudí v tejto vekovej kategórii trpiacich insomniou. Naopak túto alternatívu menej často volia ľudia vo veku 26-39 rokov, kde suplement volí 12,96% z danej skupiny.
Zaujímavosťou je, že až 15,52% ľudí trpiaich insomniou v mladom veku 15-25 rokov volí pri problémoch s nespavosťou suplementy. Pri riešení prolémov so spánkom uprednostňujú ako doplnok melatonín alebo antidepresíva a psychfarmatiká na lekársky predpis, rastlinné produkty volí len 10% mladých Slovákov.
V ostatných vekových skupinách je podiel používania rastlinných produktov vyšší (v rozmedzí 23-50%). Pri porovnaní toho, či ľudia s insomniou volia skôr antidepresíva/psychofarmatiká alebo melatonín vidíme, že to percentuálne zastúpenie je proporcionálne okrem vekovky 51-65, kde ľudia užívajú výrazne častejšie antidepresíva/ psychofarmatiká ako melatonín v pomere 2:1.
Antidepresíva, psychofarmatiká a rôzne rastlinné produkty nie sú ale zďaleka jediný a ani najefektívnejší spôsob, akým riešiť insomniu. Najmä z dôvodu návykovosti suplementov. Efektívny riešením je spánkové poradenstvo založené na CBT-I (kognitívno-behaviorálnu terapiu pre nespavosť -cognitive-behavioral therapy for insomnia).
Na záver
Spánok je prepojený s naším zdravím. Kvalitný spánok má pozitívny vplyv na našu pamäť, schopnosť učiť sa, na zdravie mozgu, na budovanie imunitného systému, na našu náladu počas dňa. Nekvalitný spánok sa naopak spája s obezitou, cukrovkou, ischemickou chorobou srdca a kardiovaskulárnymi problémami, so zníženou imunitnou odpoveďou organizmu. Niektoré poruchy spánku, ku ktorým patrí obštrukčné spánkové apnoe a porucha správania pri spánku s rýchlymi pohybmi očí, sú spojené s kognitívnou poruchou, demenciou, rizikom záchvatov a zvýšeným rizikom mŕtvice. Nedostatočne kvalitný spánok môže viesť k skráteniu reakčných časov, zhoršenému úsudku a kognitívnym poruchám podobným účinkom ako intoxikácia alkoholom. Venume preto pozornosť nášmu spánku.