O spánku

Pravidelný spánok je zdravší

Vedeli ste, že pravidelný spánok je zdravý? A vedeli ste, že pravidelnosť vášho spánku môže ovplyvniť aj to, koľkých rokov sa dožijete? Nedávna štúdia s viac než 10 miliónmi hodín spánkových údajov odhalila, že ktorí majú spánok pravidelnejší (teda chodia spať v tom istom čase a vstávajú v tom istom čase) mali významne nižšie riziko úmrtia (a to z akéhokoľvek dôvodu). V porovnaní s tými, ktorí mali nepravidelný spánok, účastníci s pravidelným spánkovým rytmom mali až o 20% až 48% nižšie riziko úmrtia! 

Ale čo to presne je, tá spánková pravidelnosť?

Nejde len o to, ako dlho spíte, ale aj o to, kedy spíte. Pravidelný spánok znamená ísť spať a zobudiť sa v podobných časoch každý deň. Pravidelný spánok znamená ísť spať a zobudiť sa v podobných časoch každý deň. Táto konzistentnosť je kľúčová pre nastaveni násho biorytmu a pre naše celkové zdravie. 

Prečo je teda spánková pravidelnosť dôležitejšia ako dĺžka spánku? Nepravidelné spánkové vzory môžu narušiť prirodzené rytmus vášho tela a viesť k celému radu zdravotných problémov v priebehu času. Predstavte si to ako spôsob, ako vaše telo zostáva v súlade so svetom okolo vás. Keď je váš spánok chaotický, vaše telo nemôže fungovať a môže byť v dlhodobom chronickom strese, čo zvyšuje riziko zdravotných problémov v budúcnosti.

Dobrou správou je, že zlepšenie vašej spánkovej pravidelnosti môže byť jednoduchšie, ako si myslíte! V mojom online kurze/online prednáške “Ako zatočiť s nespavosťou” vás naučím, ako nastaviť pravidelný rytmus vášho spánku.

Takže, keď budete mať nabudúce chuť zostať dlho hore alebo cez víkend dospávať, pamätajte: pravidelný spánok by mohol byť jedným z kľúčov k dlhšiemu a zdravšiemu životu!

Zdroj:

Daniel P Windred, Angus C Burns, Jacqueline M Lane, Richa Saxena, Martin K Rutter, Sean W Cain, Andrew J K Phillips, Sleep regularity is a stronger predictor of mortality risk than sleep duration: A prospective cohort study, Sleep, Volume 47, Issue 1, January 2024, zsad253, https://doi.org/10.1093/sleep/zsad253

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *